Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet

Etken Madde :

Parasetamol kombinasyon

ATC Kodu :

ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ

R05 ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI

R05X DİĞER

R05X DİĞER

R05X parasetamol kombinasyon

SB ATC :

R05X

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

HÜSNÜ ARSAN İLAÇLARI A.Ş.

Barkod :

8699570090058

Satış Fiyatı :

53.92 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

Genellikle yetişkinlerde grip ve soğuk algınlığı çeşitli sebeplerle sık sık ortaya çıkabilen sağlık sorunları arasındadır. Bu sağlık sorunlarının tedavisinde tercih edilen Aferin Forte nedir ve Aferin Forte ne işe yarar soruları da ebeveynler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. 

 

Aferin Forte yetişkinlerde yaygın görülen grip, soğuk algınlığı, kırgınlık gibi sağlık sorunlarına eşlik eden baş ağrısı, ateş, hapşırık, burun akıntısı ve öksürük gibi semptomların tedavisinde kullanılır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü kategorisinde yer alan bir ilaç olan Aferin Forte, geniz akıntısı ve boğaz kaşıntısı gibi belirtilerin tedavisinde de tercih edilebilir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet İçeriği

Aferin Forte içeriği ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren parasetamol ve alerji tedavisinde kullanılan bir antihistaminik olan Klorfeniramin Maleattan oluşur.

 

Aferin Forte içerisinde bulunan yardımcı maddeler nişasta, kroskarmelloz sodyum, povidon K-30, mikrokristalin selüloz, kolloidal anhidrus silika, magnezyum stearat, hidroksipropil metilselüloz, makrogol (polietilen glikol), titanyum dioksit, kinolin sarısı şeklinde sıralanabilir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Aferin Forte içeriğinde yer alan magnezyum stearat bağırsakları tahriş ederek ishal veya bağırsak spazmı gibi semptomlara yol açabilir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Nasıl Kullanılır?

Aferin Forte kullanım şekli oral yoldandır. Tedavi için Aferin Forte’un yemeklerden sonra bol su ile ağızdan alınması gerekir. Doktor aksini belirtmedikçe 6 saat ara ile 1 tablet Aferin Forte alınacak şekilde devam eder. 

Aferin Forte içerdiği maddeler nedeniyle doktor tavsiyesi olmadan 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

12-18 yaş arası çocuklarda doktorun önerisine göre altışar saat aralar ile kullanılabilir.

Yaşlı hastalarda kullanımı sınırlandırılmasa da daha etkili olabileceği nedeni ile düşük dozlarda kullanılması tavsiye edilir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Aferin Forte’un yaygın yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, bulanık görme ve karın ağrısı şeklinde sıralanabilir. Aynı zamanda etken maddeler sebebiyle Aferin Forte uyuşukluk hali ve uyku da yaratabilir. 

İlacın ciddi yan etkileri arasında ciltte kaşıntı, kızarıklık, döküntü ve böbrek hasarı yer alır. Eğer yüksek ateşle birlikte cilt üzerinde içi su dolu kabarcıklar görülüyorsa, cilt üzerine ve gözlere kan oturmasıyla birlikte ortaya çıkan iltihap durumu ve nefes darlığı gözlemleniyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir. Aksi halde karaciğer işlev bozuklukları, Lyell Sendromu gibi ikincil komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Aferin Forte kullanımına başlamadan önce eğer kullanacak olan kişinin parasetamol içerikli bir ilacı kullanacağı ilk seferse kişinin verdiği tepkiler yakından incelenmelidir. Cilt yüzeyinde döküntülü kızarıklıklar, nefes darlığı gibi şikayetlerin gözlemlenmesi durumunda en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aynı zamanda karaciğer ya da böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda Aferin Forte kesinlikle kullanılmamalıdır.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aferin Forte kullanımı sırasında her doz arasında geçen sürenin 4 saatten az ve 6 saatten fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Doz ayarı doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır. Ateş ve ağrı başta olmak üzere semptomların azalarak yok olması durumunda Aferin kullanımına doktorun bilgisi dahilinde son verilebilir. Semptomların azalmaması ya da ortadan kalkmaması durumunda eğer tedavi 5 günü doldurduysa Aferin kullanımı bırakılmalı ve alternatif tedavi yöntemleri için doktora başvurulmalıdır.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Kullanımında Özel Durumlar

Karaciğer ya da böbrek fonksiyon bozukluğuna sahip olan kişiler, anemisi olan kişiler ve akciğer hastaları Aferin Forte’u doktor önerisi dışında kesinlikle kullanmamalıdır. Kafa travması geçiren, emziren ve depresyon tedavisinde kullanılan monoamino oksidaz inhibitörü kullanan kişilerin doktor tavsiyesi dışında Aferin kullanmaması gerekir. Aşırı aktif bağırsak düğümlenmesi (paralitik ileus) veya şüphesine sahip kişilerin Aferin Forte kullanımından kaçınması önerilir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Aferin Forte kullanımı sırasında alkol alınması durumunda karaciğer zehirlenmesi riski artmaktadır. Bu sebeple orta düzey alkol alımı sırasında alınan günlük parasetamol dozunun 2 gramı aşmaması önerilir. Aksi halde kalıcı karaciğer hasarlarıyla karşılaşılabilir. Aynı zamanda Sarı Kantaron da kandaki parasetamol seviyesini azaltmaktadır ve doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Aferin Forte’un yaşa göre ayarlanmış dozunun aşımı durumunda hasta gözlem altına alınmalıdır. Solgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, düşük kan basıncı, yavaş solunum ve göz bebeklerinde küçülme gibi durumlarda kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Önerilen dozun çok üstünde Aferin alımı durumunda karaciğer zehirlenmesini engellemek amacıyla hastanın en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi ve müşahede altına alınması önerilir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Aferin Forte’u önerilen dozda ve önerilen sıklıkta kullanmayı unutursanız günlük alım aralığına ve sıklığına uygun şekilde tedaviye devam etmeniz önerilir. Unutulan dozu telafi etmek amacıyla bir sonraki alım zamanında iki doz Aferin Forte alımı zararlı olabilir. Bu sebeple doktorun önerdiği düzenin takip edilmesi ve unutulan dozun iki kere alım şeklinde telafi edilmeye çalışılmaması gerekir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Aferin Forte’un parasetamol ya da Klorfeniramin Maleat içeren diğer ilaçlarla eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır.

Antihistaminik içeren diğer ilaçların, alerji ilaçları dahil üzere Aferin Forte eş zamanlı kullanımından önce doktora başvurulması önerilmektedir.

Diğer ağrı kesici çeşitleriyle kombine Aferin kullanımından kaçınılması önerilir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

İlacın en doğru kullanım için 25 °C'nin altında, oda sıcaklığında ve çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ambalajında saklanması önerilir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Kimler Kullanabilir?

Aferin Forte, 12 yaş ve üzeri çocukların kullanımı için geliştirilmiş olan bir ilaçtır. Bu bağlamda Aferin Forte’u kullanabilecek yaş aralığı değişkenlik göstermektedir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

Aferin Forte bebeklerde kullanımı, bu ilacın içeriği 12 yaşından küçük çocuklar için uygun olmadığından dolayı önerilmez.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

Aferin Forte 12 yaşından büyük kişilerin kullanımı için geliştirilmiş bir içeriğe sahiptir. 60 yaşın üzerindeki kişilerde Aferin Forte kullanımında bir sorun gözlemlenmemiştir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Aferin Forte gebelikte kullanımı doktor tarafından gerek görülmedikçe tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte Aferin Forte emzirirken kullanımı da doktor tavsiyesi olmadığı sürece tercih edilmemelidir.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Aferin Forte reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Reçetesiz olarak temin edilemez. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Fiyatı Nedir?

Aferin Forte fiyatı eczanelerde perakende olarak 2023 yılı için 53 TL 92 kuruş şeklinde belirlenmiştir. İlacın ortalama fiyatı 50 TL civarındadır.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Prospektüs PDF

Aferin Forte prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

Aferin Forte 650 mg/ 4 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aferin Forte Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

Aferin Forte etken maddeleri sebebiyle kullanıcı kişide gevşeme ve uyku hali yaratabileceğinden dolayı ilaç alımı esnasında araç kullanırken dikkat edilmesi önerilir. 

Aferin Forte Zararlı Mı?

Aferin Forte içeriğinde parasetamol bulundurduğundan dolayı dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yanlış kullanım ve doz aşımı durumunda karaciğer tahribatı yaratabilir. Bu sebeple Aferin Forte mutlaka doktor önerisinde ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Aferin Forte Kaç Yaş İçin Kullanılır?

Aferin Forte 12 yaştan büyük çocukların kullanımı için uygundur. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez, 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde doktor önerisiyle kullanılabilir.

Aferin Forte Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Ağrı kesici ve ateş düşürücü kategorisinde yer alan Aferin Forte kas ağrısına ve boğazda kaşıntı hissine iyi gelir.