A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml

Etken Madde :

parasetamol

ATC Kodu :

N - SİNİR SİSTEMİ

N02 ANALJEZİKLER

N02B DİĞER ANALJEZİK VE ANTİPİRETİKLER

N02BE Anilidler

N02BE01 parasetamol

SB ATC :

N02BE01

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

AROMA İLAÇ SAN.LTD.ŞTİ.

Barkod :

8699651570097

Satış Fiyatı :

90.53 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bebekler ve çocuklar, hassas bünyeleri sebebiyle en ufak çevresel değişimlerden dahi etkilenebilir. Bu durum bebek ve çocuklarda ateş, bölgesel ağrı gibi çeşitli semptomlara sebebiyet verebilir. Altta yatan başka bir sebep olmaksızın görülen ağrı ve ateşin semptomatik tedavisinde ise A-Per gibi parasetamol içerikli şuruplar tercih edilebilir. Bu ilaç baş ağrısı, diş ağrısı, kulak ağrısı, kas ağrısı gibi ağrıları hafifletmek ve yüksek vücut sıcaklığını düşürmek için ya da soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların ortaya çıkardığı belirtileri hafifletmek için tercih edilebilir. A-Per 120 mg/5mL pediatrik şurup 150 mL’lik şişeler içinde piyasaya sunulan berrak bir sıvıdır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak işlev gösteren bu ilaç, çocuklarda hafif ve orta şiddetli ağrı ve ateş belirtilerini gidermek amacıyla tercih edilebilir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml İçeriği

A-Per 120 mg/5mL pediatrik şurup içeriğinde etken madde olarak parasetamol bulundurur. Ölçek başı yani 5 mL’de 120 mg parasetamol ihtiva eder. Yardımcı maddeler olarak ise %96 etanol, propilen glikol, ahududu esansı, şeker, eritrosin, gliserin ve deiyonize su bulundurur.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

A-Per her 5 mL’de 100 mg’dan daha az etanol ihtiva etmektedir. Bununla birlikte bu ilaç içeriğinde bulunan propilen glikol, alkol benzeri semptomlar görülmesine neden olabilir. A-Per pediatrik şurup içeriğinde şeker bulunur. Eğer bazı şekerlere karşı intoleransınız bulunuyorsa bu ilacı kullanıp kullanamayacağınıza dair hekiminize danışmanız önerilir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Nasıl Kullanılır?

A-Per ağız yoluyla yani oral olarak kullanılan bir ilaçtır. Her doz arasında en az 4 saat olacak şekilde bu ilacın günde en fazla 4 kez kullanılması önerilir. Buna göre günde tek seferde 10 ya da 15 mL olmak üzere toplam 60 mL’den fazla A-Per alınmaması gerekir. Doktor önerisi olmadığı sürece üst üste 3 günden uzun süre A-Per kullanılmamalıdır.

İki aydan küçük olmamak üzere bebeklerde aşı ateşi yaşanması durumunda yarım ölçek yani 2.5 mL şurup kullanılabilir. 

3 ila 6 aylık bebeklerde 6 saatte bir 2.5 mL yani yarım ölçek A-Per kullanılabilir.

6 ila 24 aylık bebeklerde 6 saatte bir 5 mL yani bir ölçek A-Per kullanılabilir.

2 ila 4 yaşındaki çocuklarda 6 saatte bir 7.5 mL yani bir buçuk ölçek A-Per kullanılabilir.

4 ila 6 yaşındaki çocuklarda 6 saatte bir 10  mL yani iki ölçek A-Per kullanılabilir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Yan Etkileri Nelerdir?

A-Per pediatrik şurup kullanımı sonrasında karaciğer enzimlerinin üst sınırın üstünde seyretmesi oldukça yaygın şekilde görülen bir etkidir. Bunun sebebi ilacın etken maddesi olan parasetamolün karaciğeri etklemesidir. Bununla birlikte uyuklama, bulantı, hazımsızlık, karın ağrısı, ishal ve kabızlık da bu ilacın yaygın görülen yan etkileri arasında yer alır. Nadiren de olsa A-Per kullanımı sonucunda denge bozuklukları, deri döküntüsü, alerjik ödem gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Eğer A-Per kullanımı sonrasında aşırı duyarlılık; dil, boğaz ve yüzde şişlik, akıntılı döküntü; deride haşlanmaya benzer kızarıklık ve eller ile yüzde dantele benzer şekilde kızarıklık görüldüyse bunlar ciddi alerjik reaksiyona dair belirtiler olarak sınıflandırılır. Bu durumda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

A-Per pediatrik şurup her kullanımdan önce kuvvetlice çalkalanmalıdır ve mutlaka ilaç ambalajı olan kutu içinden çıkan plastik kaşık şeklindeki ölçek ile kullanılmalıdır. 

İlaç aç ya da tok kullanılabilir ancak hassas mideli kişilerde parasetamolün olumsuz etkilerini hafifletmek için tok karna kullanım önerilir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Parasetamol içerikli ilaçlar, genellikle semptomatik tedavi için kullanılır. Yani ağrıya ya da ateşe sebep olan altta yatan nedeni tedavi etmek için işlev göstermezler. Çocuğunuzda görülen ağrı ve ateşin 3 ila 5 gün boyunca A-Per kullanımına rağmen azalmaması durumunda ya da bu semptomlara ek yeni belirtilerin oluşması durumunda ilaç kullanımı kesilmeli ve bir hekime danışılmalıdır.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Kullanımında Özel Durumlar

Parasetamol içerikli ilaçlar uzun süreli kullanımda ya da kısa bir süre içinde yüksek dozda alımda böbrek ve karaciğer üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu sebeple kansızlık (anemi) durumuna sahip kişilerin ve karaciğer veya böbreklerde işlev bozukluğuna sahip kişilerin A-Per’i dikkatli kullanması gerekir. Akciğer hastaları, karaciğer enzimleriyle alakalı kalıtsal bir hastalık olan Gilbert sendromundan muzdarip kişiler, glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliğine sahip kişiler de A-Per kullanımı esnasında dikkatli olmalıdır. Eğer çocuğunuz parasetamol içerikli başka bir ilaç kullanıyorsa A-Per kullanım dozu hakkında hekime danışılması gerekir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

A-Per pediatrik şurup içeriğinde bulunan parasetamol ile alkol kullanımı karaciğer üzerinde yıkıcı etkiler oluşturabilir. Bu sebeple bu ilaç kullanılırken alkolden ve alkol içerikli besinlerden uzak durulması gerekir. Çeşitli besinlerin parasetamolün bağırsaktaki emilimini azaltabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Parasetamolün aşırı kullanılması karaciğer üzerinde oldukça olumsuz etkilere yol açabilir. Kullanılması gerekenden fazla A-Per şurup alındığında ve parasetamol doz aşımı yaşandığında kişide solgunluk, iştahsızlık, bulantı ve kusma görülebilir. Bu durumda en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Doktor tarafından önerilen A-Per dozunun unutulması durumunda unutulan dozu dengelemek amacıyla çift doz alınması önerilmez. Unutulan doz, bir sonraki dozdan en az 4 saat sonra alınarak normal rutine geri dönülmesi önerilir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

“Propantelin” gibi mide boşalmasında gecikmeye sebep olan ilaçlar ya da “Metoklopramid” gibi mide boşalmasını hızlandıran ilaçlarla birlikte A-Per kullanımı, parasetamolün bağırsaktaki emilimini etkileyeceğinden dolayı ilacın oluşturacağı etkiyi de azaltabilir. Sara hastalığında kullanılan bazı ilaçlar, uyku ilaçları, karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar için de bu durum geçerlidir. Bir antibiyotik türü olan “Kloramfenikol”, “Varfarin” ve “Kumarin” türevi kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar da A-Per’in etkisini değiştirebilir. Çocuk ve yetişkinlerde HIV enfeksiyonlarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan “Zidovudin”, bulantı ve kusma tedavisinde kullanılan “Domperidon”, radyoterapi ya da kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılan “Tropisetron” ve “Granisetron” içerikli ilaçlar, yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan “Kolestiramin” içerikli ilaçlar da A-Per ile kullanımı sırasında dikkatli olunması gereken ilaçlar arasında yer alır. A-Per’in diğer ağrı kesicilerle birlikte ve “St. John’s Wort” ya da “Hypericum Perforatum” adlarıyla da bilinen “sarı kantaron” içerikli ilaçlar birlikte kullanımı da mutlaka doktora ya da eczacıya danışılması gereken konular arasında yer alır.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Nasıl Saklanmalıdır?

A-Per Pediatrik şurup 25 °C’nin altında oda sıcaklığında kendi ambalajı içinde saklanmalıdır. İlaç buzdolabında saklanmamalı, dondurulmamalı ve sulandırılmamalıdır.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Kimler Kullanabilir?

A-Per pediatrik şurup üç aylıktan on iki yaşa kadar bebek ve çocuklar tarafından kullanılabilir. Bununla birlikte asetilsalisilik aside karşı duyarlılığı olan kişiler için tedavide alternatif bir ilaç olarak da tercih edilebilir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Bebeklere Verilebilir Mi?

A-Per pediatrik şurup üç aydan büyük bebeklerde ve çocuklarda kullanılabilir. İki aydan büyük bebeklerde aşı ateşi görülmesi durumunda kullanılabilen A-Per pediatrik şurup, asla iki aydan küçük bebeklere verilmemelidir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Yaşlılara Verilebilir Mi?

A-Per pediatrik şurup genel kullanıcı hedefi bebek ve çocuklar olan bir ilaçtır ancak yaşlılarda kullanımına dair olumsuz bir etki görülmemiştir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

A-Per pediatrik şurubun gebelik sürecinde kullanımının yaratacağı etkilerle ilgili herhangi bir veri bulunmamaktadır. Gebe kişiler, doktor önerisiyle A-Per pediatrik şurup kullanabilir.

Parasetamol az miktarda da olsa süte geçer ancak bu durum anne sütü alan bebekler üzerinde olumsuz etki yaratmamaktadır. Doktor önerisiyle emzirme döneminde A-Per pediatrik şurup kullanılabilir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

A-Per pediatrik şurup beyaz reçeteli bir ilaçtır. Sağlık sigortasının varlığı durumunda ilaç ücretinin bir kısmı devlet tarafından karşılanır.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Fiyatı Nedir?

İlaç fiyatları çeşitli dönemlerde değişiklik gösterebilir. 2 Şubat 2024 tarihinde güncellenen A-Per pediatrik şurup fiyatı 90 TL 53 kuruş şeklinde belirlenmiştir.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Prospektüs PDF

A-Per Pediatrik Şurup prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

A-PER Pediatrik Şurup 120 Mg 150 Ml Hakkında Sık Sorulan Sorular

A-Per Pediatrik Şurup Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

A-Per pediatrik şurubun kullanımı sonucunda araç ve makine kullanımı üzerinde herhangi bir etkiye sebep olacağına dair veriye rastlanmamıştır. Dolayısıyla bu ilacın kullanımı sırasında araç ve makine kullanımında kısıtlamaya gidilmesine gerek yoktur. 

APER Şurup Ne İşe Yarar?

A-Per şurup; grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilen hafif ve orta şiddetli ağrının ve yüksek vücut sıcaklığının semptomatik tedavisinde kullanılır. Ağrıyı hafifletir ve ateşi düşürür. 

A Per Pediatrik Şurup Ne İşe Yarar?

A-Per pediatrik şurup baş ağrısı, diş ağrısı gibi ağrıların hafifletilmesi; ateş sonrası ateşi başta olmak üzere çeşitli sebeplerle ortaya çıkan yüksek vücut sıcaklığının düşürülmesi; grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar sonucu oluşan semptomların hafifletilmesi amacıyla kullanılabilir. 

APER Nedir?

A-Per şurup ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak işlev gösteren parasetamol içeren ve semptomatik tedavi amacıyla kullanılan bir ilaçtır.